Безкоштовні «гарячі» телефонні лінії

Діяльність музею (презентація)

У кожного народу є такі таємничі загадкові джерела, припавши до яких, людина набирається сили, відновлює    дух, стає собою. Ці незвичайні джерела –пам’ять народу.  Напившись із них,   жоден з нас не зможе не любити і не шанувати свій край.  Вогонь тієї любові, що горітиме у серці, буде зігрівати завжди й усюди, надавати сили і наснаги,  впевненості у собі.

Зберегти витоки джерел народної творчості, не дати вичерпатися духу патріотизму, синівської любові до рідної землі учням допомагають шкільні музеї. Є такий заклад і в Калуському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10-ліцей». Це шкільний народознавчий музей «Народні скарби».

З часу заснування школи  функціонує наш музей. У   1987  році в  Калуській  загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 10 було створено   клуб «Іскорка» , яким  керувала  вчитель математики   Морис  Марія Григорівна. Одним із основних завдань роботи клубу з часом став пошук і збирання зразків народної творчості й ремесел, а також матеріалів з історії та культури рідного краю.

У результаті пошукової роботи учнів і вчителів школи була зібрана етнографічна колекція, що стала основою фондів шкільної музейної кімнати.

Роботу музею спрямовано за такими напрямками діяльності:

• вивчення історії школи;
  • вивчення історії міста;
  • родовід сім’ї;
  • історія національної вишивки;
  • участь школи в національному відродженні.

Оновлювалася музейна кімната, поповнювалася експозиція, але напрями роботи – етнографія та краєзнавство – залишалися незмінними.

Керує роботою музею  громадська рада   у складі представників адміністрації та педагогів. Визначено актив музею з числа учнів школи. У 2010 року керівником музею призначено вчителя української мови та літератури -  Логуш Оксану Іванівну.

Робота музею   спрямована на  ознайомлення з історією національної вишивки, вивчення історії школи та рідного міста. Тому експонати   об’єднано у наступні експозиції:

• „ Вишивка ”;
  • „ Промисли і ремесла ”
  •  „ Літопис  школи ”
  • «Листування».

Робота в музеї проводиться на принципах учнівського самоврядування активом з числа учнів школи.  Музейні заняття сприяють пробудженню в учнів  інтересу до минулого рідного народу. Адже із знання свого родоводу починається кожна людина, а коріння її закладене  в батьківській домівці, в материнській пісні. Кажуть, що без минулого немає майбутнього. Тому основна мета   діяльності шкільного музею зберегти символи людського духу  від забуття й байдужості, зробити їх набутком для нащадків;  пробудити пізнавальний інтерес до історії української нації, її культури, традицій, обрядів;  активізувати дослідження історико-культурної спадщини етносу .

Девізом нашого музею є поетичні рядочки І. Тарасенка:

Вивчаймо, друзі, з юних літ

Обряди, звичаї і мову.

Це –наш чарівний дивосвіт,

Це роду нашого основа.

Захоплює своїм розмаїттям колекція вишивок. До найцінніших експонатів можна віднести рушники, яким понад сто років. Вони привезені з Тернопільської області та прикрашають образи Діви Марії   та Ісуса Христа, які датуються початком ХХ століття. Ніжний квітковий орнамент, виконаний гладдю, вирізняє рушники   Житомирщини   та Вінниччини.   Одне з центральних місць у  експозиції „ Барви української вишивки ” займають давні полтавські рушники –„ Дерево життя ”. А справжньою візитною карткою нашого регіону є бойківські рушники  та гуцульські,  виконані технікою „ низинка ” . Незважаючи на час, вони продовжують радувати око різноколірними геометричними орнаментами, у центрі яких 8-кутна зірка – символ Матері-берегині роду.

Цінними експонатами є предмети традиційного народного одягу: лемківський сердак з лапцями, кабат і запаска, жіночі сорочки з Львівщини, Житомирщини,  гуцульські постоли.

Цікавою   є експозиція „Промисли і ремесла”, яка представлена давніми предметами побуту: масничка, коновка, ночви, праники, щітка-дергачка , кошіль для зберігання зерна,  прядки, праска, каламар, гончарні вироби, кераміка, народна іграшка.

Тематичні розділи  «Літопис школи», «Барви української вишивки», «Дивосвіт української хати»,  «Сорочку білу вишию шовком» – допомагають поринути  у світ яскравобарвного народного мистецтва, доторкнутися до цілющих джерел нашої минувшини, нашої історичної пам’яті. Усі експонати зібрали учні, випускники, працівники  нашої школи в рідному місті, деякі привезли  з сіл Калуського району, Львівської , Житомирської, Полтавської областей та інших куточків України.

Експонати, які представлено у шкільному музеї «Народні скарби», дозволяють відвідувачам поринути у світ звичаїв і традицій наших предків,  уявити і відчути, як жили люди кілька десятків, а то й сотні років тому, чим захоплювалися,  які знаряддя праці в них були, як проходило їхнє життя.

Образи під рушниками, пучки пахучого зілля, сорочки-обереги – це наша історія, наші звичаї, наш народ. Любити свій народ – це значить любити мамину пісню, що вчила добра і ласки, пам’ятати батьківську хату, бабусину скриню, з трепетом брати в руки речі, які є в ній, і берегти, як реліквію. Наш музей розповідає про прекрасні ремесла рідного краю і вчить поважати звичаї, працю, традиції та обряди, бачити красу навколишнього світу і берегти її.